«Сперко Україна» у Вінниці «лікує» приміщення радянського заводу

01/01/07

Тепер тут будуть працювати за стандартами GMP, необхідними для виходу українських медпрепаратів на ринок Європи.

За часів СРСР Вінницький державний оптико-механічний завод славився своїми розробками геодезичних приладів. Прибори українських спеціалістів відправляли у Новосибірський науково-дослідний інститут на випробування. Це вже потім через вінницькі лінзи робили космічні зйомки для більш точних карт…

Тепер на карті спеціалізованих підприємств України оптико-механічного заводу у Вінниці немає. Усі наукові здобутки високоякісних фахівців «перебудовна» економіка не могла собі дозволити – не ті масштаби незалежної України і вже не ті «космічні» плани. А головне – за браком коштів неможливо було утримувати такі заводи, як оптико-механічний. Відповідальність за них лягла на регіональні Фонди держмайна. Звісно, там шукали шляхи, як зберегти чи, принаймні, переорієнтувати подібні підприємства. Для цього теж були потрібні гроші, які могли вкласти тільки інвестори. Власне, рятівником для заводу у Вінниці стали іспанці.

Регіональний Фонд Держмайна України у Вінницькій області досить довго відслідковував ситуацію на оптико-механічному заводі. Адже саме на етапі, коли гостро постає проблема ефективного використання майна, слід прийняти правильне рішення.

– Якби усі держструктури надавали підприємцям таку підтримку, як наш Фонд держмайна, то Україна давно була б у складі Європейського Союзу, – упевнена директор українсько-іспанського фармацевтичного підприємства «Сперко Україна» Людмила Борисова.

Цього року промисловий комплекс за адресою: вул. 600-річчя, 25 став належати підприємству, яке сім років успішно лікує українців своїми медпрепаратами. Переконливим аргументом «Сперко Україна» стали не лише інвестиції та нова культура сучасного виробництва, а те що вони показали, як треба працювати. Підприємство сьогодні має результат роботи, яким по праву може пишатися. Це попри те, що розпочинало «Сперко Україна» свою діяльність у період «інвестиційної епідемії», адже так називають хвилю підприємців з-за кордону, які на початку 90-х років в Україну їхали у розвідку – чи варто відкривати тут свою справу. Був великий ризик залишитись без прибутку, але бізнес завжди шукає нові ринки і тому йде, як то кажуть «Ва-банк».

Відвідували інвестори і Вінницю. Хто б міг подумати, що інженера  Людмилу Борисову, яка у 94-му році супроводжувала іспанських підприємців, об’єднає із гостями міста не лише знання мови, а також і спільний бізнес. Їй запропонували три виробничі проекти: лікувальна косметика, дитяче харчування і медпрепарати. Зупинилися на останньому, хоча для Людмили Борисової це була невідома галузь, незважаючи на те, що за фахом вона хімік-технолог. Але досвід роботи на Кубі, де  працювала Людмила Захарівна на різних посадах у великому радянсько-німецько-кубинському підприємстві, допоміг витримати процес становлення у складний період для підприємства в нашій країні.

У січні наступного року спільне українсько-іспанське підприємство «Сперко Україна» відзначатиме 12-у річницю існування. Сьогодні підприємство –  повноправний власник комплексу оптико-механічного заводу. Та будівля, з якої починалась нова справа, не знала жодного ремонту з 1984-го року. Створення нового фармацевтичного заводу у цих стінах починали лише п’ять працівників на орендованій тисячі квадратних метрів…

– У нас був сміливий інвестор. Коли він побачив, де ми збираємося запускати виробництво, сказав: «Чистіть усе і працюйте!», – згадує директор СП «Сперко Україна» Людмила Борисова. – Так і зробили. Потім взяли в оренду ще тисячу квадратів, а згодом – утричі більше. А тепер у нас майже 7000 квадратних метрів чистої зони, виробничих приміщень та складів. 

Росло підприємство поступово, але впевнено. Певно, що тактика жіночого управління із властивою толерантністю була успішною. Втілювати задумане допомагали інвестори – іспанська фірма «Украфарма», серед засновників якої фармацевтична група «Алкала Фарма» (у минулому – іспанська філія всесвітньо відомої фірми «Глаксо Веллком»). За проектом, у Вінниці мало бути «мобільне» виробництво із випуску різноманітних готових лікувальних форм. На «Сперко Україна»  сьогодні працює п’ять ліній, на яких із субстанцій,  закуплених у закордонних виробників, виходять розчини, вітаміни, антибіотики, дитячі суспензії, мазі лікувальні та контрацептивні свічки. Більше того – із самого початку активно здійснювали модернізацію виробничих ліній відповідно до стандартів GMP (належна виробнича практика – всесвітньо визнаний стандарт для фармацевтичних препаратів). Зараз «Сперко Україна» стоїть на порозі великої реконструкції, здійснення якої дозволить отримати цей бажаний сертифікат.

– Стандарт GMP потрібен для виходу на ринок Європи, – розповідає Людмила Захарівна. – Теоретично в 2009 році всі фармвиробники України повинні на нього перейти, адже цей стандарт є національним. Та вже сьогодні всіх умов ми дотримуємося краще за інших. Єдине, чого нам не вистачає, то це  місця, аби розширити ділянки, а системи якості дотримуємося: це і спеціалізоване навчання персоналу, моніторинг середовища виробництва. Наші показники чистоти значно перевищують допустимі норми. Окрім того, ведемо сувору документацію входу і виходу із «чистої зони», аналізів забрудненості одягу (у нас навіть власна пральня є) і змивів з рук…  Власне кажучи, ми навіть проконтролювати кожну баночку можемо і зібрати усю партію назад: знаємо в якій аптеці скільки нашого товару.

А сьогодні «Сперко Україна» виробляє 17 медпрепаратів. Перший і найпопулярніший «Нокспрей» у 2001 році отримав приз на всеукраїнському конкурсі «Вища проба», а рік тому став номінантом «Панацеї-2005» у номінації «кращий безрецептурний препарат українського виробництва».

Окрім того є ще у фармпідприємства численні свідоцтво найсумліннішого платника податків. Також є нагороди за інновації та просування лікарських засобів.

– Наші препарати дуже важко підробити – занадто дорого, дешевими їх не назвеш, але вони значно дешевші за імпортні аналоги та анітрохи не уступають їм по якості. Усі засоби  ефективні, а головне – безпечні. Сьогодні великими попитом  користуються наші препарати: «Кремген» – дерматологічна протизапальна мазь, «Кардонат» – енергетичний комплексний вітамінний препарат для поновлення працездатності та покращення роботи серця.

Найближчим часом плануємо ввести нову технологію гранулювання, а також лінію м’яких желатинових капсул та фітопрепаратів.

Ставку зроблено на оригінальні та ексклюзивні препарати. Хочеться, щоб не лише  в Україні знали якість наших препаратів, які за дією не поступаються імпортним. Препарати «Сперко Україна»  відомі уже в Білорусі, Молдові, попереду – фармаринок Росії, Казахстану та інших країн – ближніх і дальніх.

А тут, на Вінниччині, це підприємство знають не лише за схвальними відгуками споживачів, а й тому, що ним створено понад 200 робочих місць (між іншим, як у старі добрі часи, працівникам видають кефір).

Вкладає гроші «Сперко Україна» у майбутнє – традиційно надає адресну допомогу дитячому будинку «Гніздечко», також матеріально підтримує людей з обмеженими фізичними можливостями та ветеранів.

– Наступної зими  нашому підприємству стане «тепліше», – зазначає Людмила Борисова, – зараз запускаємо нову котельну. У реконструкцію ми вклали більше, аніж будівля коштує. Хочеться, щоб «Сперко Україна» було зразковим підприємством, яке приносить велику користь і тим людям, що працюють на ньому, і іспанським інвесторам, що вклали гроші в його розвиток, і нашій рідній Україні.