КАРДОНАТ L-КАРНІТИН

розчин карнітину для лікування кардіологічних захворювань та усунення метаболічних порушень!

джерело L-карнітину у формі орального розчину для лікування дітей від народження та дорослих.

КАРДОНАТ L-КАРНІТИН – лікарський засіб у вигляді розчину для орального застосування, в одному мілілітрі якого міститься 200 мг левокарнітину (levocarnitine, L-карнітин).

L-карнітин є вітаміноподібною речовиною, яка в природних умовах синтезується в печінці, нирках і мозковій тканині з амінокислот лізину та метіоніну, в плазмі крові знаходиться у вільній формі та у формі ефірів.

L-карнітин є головним кофактором обміну жирних кислот у серці, печінці та скелетних м’язах, відіграє роль єдиного переносника довголанцюжкових жирних кислот у мітохондрії, де відбувається їх бета-окиснення з наступним утворенням АТФ. В умовах нормального кисневого забезпечення він переводить метаболізм клітин на окиснення жирних кислот як найбільш енергоємного субстрату, а в умовах гіпоксії L-карнітин виводить токсичні метаболіти жирних кислот з мітохондрій, переводячи метаболізм клітини на окиснення глюкози, проявляючи таким чином антигіпоксичну і антитоксичну властивості.

L-карнітин і його ефіри проявляють протизапальну активність на різних рівнях, сприяють нормалізації основного обміну, впливають на транскрипцію генів, які контролюють виживання клітин в умовах оксидативного стресу і запалення [1].

L-карнітин:

 • сприяє підтримці нормального енергетичного обміну речовин у клітинах м’язів (прискорює ріст, спричиняє збільшення м’язової маси),
 • поліпшує відновлення м’язів після навантажень,
 • зменшує ознаки фізичного і психічного перенапруження,
 • допомагає підтримувати оптимальний розвиток рухових функцій
 • проявляє нейро-, гепато- та кардіопротекторну властивості,
 • стимулює клітинний імунітет (вплив на функції імунних клітин ґрунтується на залежному від левокарнітину виробленні енергії з жирних кислот.),
 • підвищує концентрацію уваги.

 

При стресі, гострій ішемії, дифтерійному міокардиті може спостерігатися зниження рівня карнітину в тканинах міокарда. Доведено сприятливу дію карнітину при різних змінах функції серця, викликаних штучно: гостра і хронічна ішемія, стан серцевої недостатності, серцева недостатність на тлі дифтерійного міокардиту, медикаментозна кардіотоксичність запалення [2].

Дефіцит карнітіну може привести до розвитку кардіоміопатії, серцевої недостатності, енцефалопатії, гепатомегалії, порушення росту і розвитку у дітей раннього віку, а також нервово-м’язових розладів [3].

Використання L-карнітину продемонструвало поліпшення толерантності до фізичного навантаження, зниження ознак ішемії, скорочення числа передчасних шлуночкових скорочень у стані спокою, збільшення максимального систолічного артеріального тиску і зниження депресії ST-сегмента під час максимальних зусиль за даними ЕКГ у пацієнтів зі стабільною стенокардією [4]; покращення фракції викиду та скоротливої здатності міокарда у пацієнтів з дилатаційною кардіоміопатією [5]; запобігання ремоделювання лівого шлуночка серця після перенесеного гострого інфаркту міокарда, якщо хворий в ранні терміни гострого періоду хвороби отримуватиме L-карнітин [6].

 

Кардонат L-карнітин – розчин карнітину для лікування кардіологічних захворювань та усунення метаболічних порушень!

 

ЛІТЕРАТУРА:

 1. Науково доведені властивості карнітину (згідно описанню властивостей левокарнітину, інформаційна листівка дієтичної добавки Кардонат Бебі)
 2. Згідно інструкції з медичного використання лікарського засобу КАРДОНАТ L-КАРНІТИН.
 3. Брин И.Л. Элькар в комплексной терапии нарушений нервно-психического развития детей с последствиями перинатальных поражений мозга / Брин И.Л., Дунайкин М.Л., Шейнкман О.Г. // Вопр. Современной педиатрии – 2005. – № 4 (1). – С. 32-39.
 4. Iyer RN, Khan AA, Gupta A, et al. L-carnitine moderately improves the exercise tolerance in chronic stable angina. J Assoc Physicians India 2000; 48:1050-1052.
 5. Rizos I. Three-year survival of patients with heart failure caused by dilated cardiomyopathy and L-carnitine administration. Am Heart J 2000; 139: S120-S123.
 6. Volek JS, Kraemer WJ, Rubin MR, et al. L-carnitine L-tartrate supplementation favorably affects markers of recovery from exercise stress. Am J Physiol Endocrinol Metab 2002; 282: E474-E482.

Інформація для спеціалістів сфери охорони здоров’я.

характеристика лікарського засобу (ЛЗ):Фармакотерапевтична група: Амінокислоти та їх похідні.

Склад: 1 мл розчину містить левокарнітину 200 мг та допоміжні речовини.

Лікарська форма: розчин для орального застосування;

Лікувальні властивості ЛЗ: Карнітин є природним компонентом клітин, у яких відіграє фундаментальну роль у процесах синтезу та транспортування енергії. Являє собою фактично єдиний незамінний фактор для процесу проникнення довголанцюжкових жирних кислот у мітохондрії та їх участі в β-окисненні. Крім того, карнітин контролює транспортування енергії, що виробляється мітохондріями, в цитоплазму за допомогою модуляції ферменту аденіннуклеотидтранслокази.

Показання: первинна (вроджена) недостатність карнітину. Вторинна недостатність карнітину;

Побічні реакції: нудота, блювання, діарея, біль у животі, свербіж, висипання. та інше.*

*Інформація подана в скороченому вигляді. Повний обсяг інформації про ЛЗ міститься в інструкції для медичного застосування лікарського засобу.

Інформація для спеціалістів сфери охорони здоров’я.

Виробник та заявник  СУІП ТОВ «Сперко Україна», 21027, Україна м. Вінниця, вул. 600-річчя, 25, тел/факс (0432) 52 30 49.

РП МОЗ України:  UA/19316/01/01 від 22.04.2022 р.

©2023 СУІП ТОВ «Сперко Україна». Всі права захищені.

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування лікарського засобу

КАРДОНАТ L-КАРНІТИН

(CARDONAT L-CARNITINE)

Склад:

діюча речовина: levocarnitine;

1 мл розчину містить левокарнітину 200 мг;

допоміжні речовини: натрію бензоат (Е211), кислота яблучна, сахарин натрію, ароматизатор «Ананас», вода очищена.

 

Лікарська форма. Розчин для орального застосування.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина з характерним запахом.

 

Фармакотерапевтична група.

Амінокислоти та їх похідні. Код АТХ А16А А01.

 

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Карнітин є природним компонентом клітин, у яких відіграє фундаментальну роль у процесах синтезу та транспортування енергії. Являє собою фактично єдиний незамінний фактор для процесу проникнення довголанцюжкових жирних кислот у мітохондрії та їх участі в β-окисненні. Крім того, карнітин контролює транспортування енергії, що виробляється мітохондріями, в цитоплазму за допомогою модуляції ферменту аденіннуклеотидтранслокази.

Найвищі концентрації карнітину спостерігаються у скелетних м’язах і міокарді. Міокард, незважаючи на здатність використовувати різні субстрати для отримання енергії, зазвичай використовує жирні кислоти. Тому карнітин відіграє важливу роль у метаболізмі серця, оскільки окиснення жирних кислот строго залежить від наявності достатньої кількості речовини. Експериментальні дослідження показали, що при різних станах стресу, гострій ішемії, дифтерійному міокардиті може спостерігатися зниження рівня карнітину в тканинах міокарда. Дослідження з використанням різних моделей на тваринах підтвердили сприятливу дію карнітину при різних змінах функції серця, викликаних штучно: гостра і хронічна ішемія, стан серцевої недостатності, серцева недостатність на тлі дифтерійного міокардиту, медикаментозна кардіотоксичність (пропранолол, адріаміцин).

Левокарнітин продемонстрував терапевтичну ефективність при таких патологіях:

 • Первинний дефіцит карнітину, що характеризується фенотипами, такими як міопатія з накопиченням ліпідів, печінкова енцефалопатія типу синдрому Рея та/або прогресуюча дилатаційна кардіоміопатія.
 • Вторинний дефіцит карнітину у пацієнтів з органічною ацидурією генетичного походження (пропіонова ацидемія, метилмалонова ацидурія, ізовалеріанова ацидемія) та у пацієнтів із генетичними дефектами β-окиснення. У таких ситуаціях вторинний дефіцит проявляється в накопиченні ефірів жирних кислот. Фактично ендогенний левокарнітин діє як буфер по відношенню до різних жирних кислот, які не можуть бути метаболізовані.
 • Вторинний дефіцит карнітину у пацієнтів, які знаходяться на інтермітуючому гемодіалізі. Зниження левокарнітину в м’язах позитивно корелює із його втратою з діалізною рідиною.

М’язові симптоми, що зазвичай спостерігаються у таких пацієнтів після сеансу гемодіалізу, поліпшуються при терапії левокарнітином.

Фармакокінетика.

Після перорального застосування левокарнітин піддається деградації кишковими бактеріями, що призводить до утворення триметиламіну (ТМА) і γ-бутиробетаїну. Оскільки кількість левокарнітину, що потрапляє в системний кровотік у незміненому вигляді, становить близько 10–20 %, вважається, що кишковий метаболізм відповідальний за виведення приблизно 80–90 % пероральної дози.

Після абсорбції γ-бутиробетаїн виводиться у незміненому вигляді із сечею, тоді як TMA метаболізується у триметиламін-М-оксид (TMAO), який виявляється в сечі разом із невеликою кількістю TMA у незміненому вигляді.

Тривале пероральне застосування левокарнітину пацієнтам із тяжкою нирковою недостатністю або пацієнтам, які знаходяться на гемодіалізі, може призвести до накопичення TMA і TMAO у плазмі крові і, як наслідок, спричиняти триметиламінурію –  патологічний стан, що характеризується наявністю сильного рибного запаху сечі, повітря, що видихається, та потових виділень у пацієнтів.

 

Клінічні характеристики.

Показання.

Первинна (вроджена) недостатність карнітину.

Вторинна недостатність карнітину.

 

Протипоказання.

Підвищена чутливість до компонентів препарату.

 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Не можна виключити взаємодії між левокарнітином та препаратами кумарину. У дуже рідких випадках повідомляли про збільшення міжнародного нормалізованого відношення (МНВ) при одночасному застосуванні левокарнітину з препаратами кумарину (див. розділи «Особливості застосування», «Побічні реакції»). У разі одночасного застосування цих засобів слід здійснювати моніторинг МНВ або проводити інші тести на коагуляцію щотижня до стабілізації та щомісяця у подальшому (див. розділ «Особливості застосування»).

Одночасне застосування левокарнітину із засобами, що індукують гіпокарнітинемію через посилення виведення карнітину нирками (наприклад, вальпроєва кислота, проліки, що містять півалонову кислоту, цефалоспорини, цисплатин, карбоплатин, іфосфамід), може зменшити його рівень.

 

Особливості застосування.

Застосування левокарнітину пацієнтам з цукровим діабетом, які приймають інсулін або пероральні гіпоглікемічні засоби, що поліпшують утилізацію глюкози, може спричинити гіпоглікемію. У таких пацієнтів потрібно постійно контролювати рівень глюкози у плазмі крові для своєчасної корекції режиму гіпоглікемічного лікування.

Застосування левокарнітину пацієнтам із наявністю судомної активності в анамнезі може збільшити частоту та/або ступінь тяжкості нападу судом. У пацієнтів зі сприятливими факторами застосування левокарнітину також може викликати судоми.

Безпеку та ефективність перорального застосування левокарнітину пацієнтам із нирковою недостатністю не досліджували. Тривале пероральне застосування високих доз левокарнітину пацієнтам із тяжкою нирковою недостатністю або термінальною стадією ниркової недостатності, які знаходяться на гемодіалізі, може призвести до накопичення в крові потенційно токсичних метаболітів, триметиламіну (ТМА) та триметиламін-М-оксиду (ТМАО), оскільки зазвичай ці метаболіти виводяться нирками. Така ситуація не спостерігається після внутрішньовенного введення левокарнітину.

Левокарнітин є фізіологічним продуктом, тому ризик звикання або залежності відсутній.

У дуже рідких випадках повідомляли про збільшення МНВ при одночасному застосуванні левокарнітину з препаратами кумарину (див. розділи «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій», «Побічні реакції»). У разі одночасного застосування цих засобів слід здійснювати моніторинг МНВ або проводити інші тести на коагуляцію щотижня до стабілізації та щомісяця у подальшому.

Цей лікарський засіб містить 39,23 ммоль (або 0,8984 мг)/мл натрію. Слід бути обережним при застосуванні пацієнтам, які застосовують натрій-контрольовану дієту.

 

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Вагітність

Тератогенної дії у доклінічних дослідженнях левокарнітину не виявлено. При застосуванні найбільшої досліджуваної дози 600 мг/кг маси тіла у тварин відмічали статистично незначне збільшення частоти постімплантаційної загибелі плода на ранніх термінах вагітності. Значимість цих результатів для людини невідома.

Адекватних клінічних досліджень за участю вагітних жінок не проводили. У період вагітності лікарський засіб слід застосовувати у випадку, якщо користь від його застосування для жінки переважає потенційний ризик для плода.

Період годування груддю

Левокарнітин – звичайний компонент людського молока. Застосування левокарнітину матерям, які годують груддю не вивчалось. У період годування груддю лікарський засіб слід застосовувати у випадку, якщо користь від його застосування для жінки переважає потенційний ризик для дитини, спричинений надмірною експозицією карнітину.

Фертильність

У клінічних дослідженнях не було виявлено негативного впливу на фертильність.

 

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

 

Спосіб застосування та дози.

Спосіб застосування

Лікарський засіб призначений для перорального застосування. Перед застосуванням розчин слід розвести у склянці води та приймати за 30 хвилин до вживання їжі. Для дозування застосовувати дозуючий шприц або мірний стаканчик.

Під час застосування лікарського засобу доцільно контролювати рівні вільного карнітину та ацилкарнітину як у плазмі крові, так і в сечі.

Дозування

Дози та тривалість лікування левокарнітином встановлює лікар індивідуально залежно від віку, маси тіла та нозологічної форми захворювання пацієнта.

Дорослі

Первинний і вторинний дефіцит карнітину

Дозування залежить від конкретного вродженого порушення обміну речовин і тяжкості стану пацієнта під час лікування.

Загалом, рекомендована пероральна доза складає від 100 до 200 мг/кг на добу за 2–4 прийоми, при менш серйозних станах доза може бути меншою (50–100 мк/кг на добу).

Якщо клінічні та біохімічні ознаки не поліпшуються, дозу можна збільшити на короткий період.

При гострих метаболічних порушеннях можуть бути необхідними більш високі дози (до 400 мг/кг/добу) або внутрішньовенне введення левокарнітину у добовій дозі 100 мг/кг.

Вторинний дефіцит карнітину у пацієнтів, яким проводять гемодіаліз.

Якщо були досягнуті значні клінічні результати після першого курсу внутрішньовенного введення, можна застосовувати підтримуючу терапію, у дозі 1 г на добу шляхом перорального прийому. У день діалізу пероральний прийом лікарського засобу здійснюють після процедури.

Максимальна добова доза для дорослих становить 6 г (30 мл).

Діти

Лікарський засіб застосовувати дітям з першого дня життя, в тому числі недоношеним. Розчин приймають, починаючи з дози 50 мг/кг на добу. Звичайна доза для дітей становить 50–100 мг/кг на добу (див. таблицю).

Таблиця

Діти (вік)Разова дозаКількість прийомів на добу
Новонароджені100 мг (0,5 мл)2-3
До 1 року100-200 мг (0,5-1 мл)2-3
1-3 роки200-400 мг (1-2 мл)3
4-6 років400-600 мг (2-3 мл)3
7-11 років500-800 мг (2,5-4 мл)3
Від 12 років800-1000 мг (4-5 мл)3

Максимальна добова доза дітям становить 3 г (15 мл).

Середній курс лікування для дорослих та дітей становить 1–3 місяці. У разі необхідності курс лікування можна повторювати. У випадку первинної і вторинної карнітинової недостатності лікарський засіб слід застосовувати постійно або до усунення причини останньої.

Особливі категорії пацієнтів

Пацієнти з нирковою недостатністю

Лікарський засіб не слід застосовувати тривало у високих дозах пацієнтам із тяжкими порушеннями функції нирок у зв’язку з накопиченням потенційно токсичних метаболітів ТМА та ТМАО (див. розділ «Особливості застосування»).

Пацієнти літнього віку

Таким пацієнтам відсутня необхідність у зміні дозування та інших застереженнях. У клінічних дослідженнях профіль безпеки у молодих пацієнтів і пацієнтів літнього віку був подібним.

Пацієнти із цукровим діабетом

Застосування левокарнітину пацієнтам із цукровим діабетом, які приймають інсулін або пероральні гіпоглікемічні засоби, що поліпшують утилізацію глюкози, може спричинити гіпоглікемію. У таких пацієнтів потрібно постійно контролювати рівень глюкози у плазмі крові для своєчасної корекції режиму гіпоглікемічного лікування (див. розділ «Особливості застосування»).

 

Діти.

КАРДОНАТ L-КАРНІТИН можна застосовувати дітям (доношеним та недоношеним новонародженим) з першої доби життя.

 

Передозування.

Передозування або тривале застосування левокарнітину може призвести до діареї. Левокарнітин легко видаляється з плазми крові шляхом діалізу.

Побічні реакції.

Побічні реакції (за даними клінічних досліджень, літератури та післяреєстраційного досвіду) наведені за класами систем органів відповідно до медичного словника регуляторної діяльності MedDRA та класифікуються за наступною частотою: дуже часто (≥1/10), часто (≥1/100, <10), нечасто (≥1/1000, <100), рідко (≥1/10000, <100), дуже рідко (<1/10000), частота невідома (частоту не можна оцінити за наявними даними). У межах кожної частотної групи побічні реакції зазначені в порядку зменшення ступеня тяжкості.

 

Система–орган–класПобічні реакції
З боку нервової системиНечасто: головний біль.
Частота невідома: судоми1, запаморочення.
З боку серцяЧастота невідома: з відчуття серцебиття.
З боку судинНечасто: артеріальна гіпотензія, артеріальна гіпертензія.
З боку респіраторної системи, органів грудної клітки та середостінняЧастота невідома: задишка.
З боку шлунково-кишкового трактуЧасто: нудота, блювання, діарея, біль у животі.
Нечасто: дисгевзія, диспепсія, сухість у роті.
З боку шкіри та підшкірної тканиниНечасто: аномальний запах тіла2.
Частота невідома: свербіж, висипання.
З боку скелетно-м’язової системи та сполучної тканиниНечасто: м’язові спазми.
Частота невідома: міастенія3, м’язова напруга.
Загальні розлади та реакції у місці введенняНечасто: біль у грудях, аномальні відчуття, пірексія.
ДослідженняНечасто: підвищення артеріального тиску.
Дуже рідко: збільшення МНВ4.

 

1 Повідомляли про випадки судом у пацієнтів із судомною активністю або без такої, які отримували левокарнітин перорально або внутрішньовенно. Застосування левокарнітину може збільшити частоту та/або ступінь тяжкості нападу судом. У пацієнтів зі сприятливими факторами застосування левокарнітину також може викликати судоми.

2 Тривале пероральне застосування левокарнітину пацієнтам із тяжкою нирковою недостатністю або пацієнтам, які знаходяться на гемодіалізі, може призвести до накопичення TMA і TMAO у плазмі крові і, як наслідок, спричиняти триметиламінурію –  патологічний стан, що характеризується наявністю сильного рибного запаху сечі, повітря, що видихається, та потових виділень у пацієнтів (див. розділ «Фармакологічні властивості. Фармакокінетика»).

3 Повідомляли про легкі симптоми міастенії у пацієнтів з уремією.

4 Повідомляли про дуже рідкі випадки збільшення МНВ у пацієнтів, які отримували одночасну терапію препаратами кумарину (див. розділи «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій», «Особливості застосування»).

Повідомлення про підозрювані побічні реакції.

Повідомлення про підозрювані побічні реакції, що виникли після реєстрації лікарського засобу, надзвичайно важливі. Це дає змогу постійно спостерігати за балансом користь/ризик лікарського засобу. Працівників системи охорони здоров’я просять повідомляти про будь-які підозрювані побічні реакції через національну систему повідомлень.

 

Термін придатності. 2 роки.

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

 

Упаковка.

По 60 мл або 100 мл у контейнері із поліетилентерефталату або по 100 мл у скляному контейнері, закритому кришкою з контролем першого відкриття.

Контейнер 60 мл з дозуючим шприцом або контейнер 100 мл з дозуючою ложкою та з дозуючим шприцом у пачці з картону.

 

Категорія відпуску. Без рецепта.

 

Виробник.

Спільне українсько-іспанське підприємство «Сперко Україна».

 

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності.

21027, Україна, м. Вінниця, вул. 600-річчя, 25.

Тел.: + 38(0432)52-30-36. E-mail: trade@sperco.com.ua

www.sperco.ua